in ,

Samsung Galaxy Tab: Real Price is $200 – Consumer Outrage?

We have some important news to bring to those who are planning to buy a Samsung Galaxy Tab this month, as it has been reported that the actual cost in materials to make the device is around $200.

As most of you will be aware, much of the Galaxy Tab focus has been about it’s premium price point and at $500+ plus, it doesn’t actually come very cheap. If the total materials cost is $200, what happens to the other $300+?

As Phandroid reports, the extra costs goes into labour, R&D costs, marketing distribution and software development, all of which you could argue that you shouldn’t have to pay for. Then again, we are in 2010 of course and this is a natural practise on almost all electronic products you see in stores.

Just knowing that the device costs $200 to make though certainly isn’t pleasing, but there isn’t a great deal which could be done about it. What are your thoughts on this revelation? Are you angry about it, or were you already aware that material costs are cheap compared to the final retail price?

Check out a review of the Samsung Galaxy Tab here.

Written by Alan Ng

Alan has been working for Product-Reviews since 2009 and became the Editor-in-chief in 2014. He has a passion for technology, the latest mobile phones and gadgets, and the gaming industry. Alan is a graduate of Canterbury Christ Church University and completed a B.A in Commercial Music in 2008. While expressing a keen interest in all areas that PR cover, you'll usually find Alan in the gaming section, where he'll be keeping enthusiasts up to date on all the latest news and reviews for consoles and PC.

Contact Alan Ng: alan@product-reviews.net

8
Leave a Reply

avatar
8 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
akberEFabianrakesh sharmashaffti Recent comment authors
newest oldest most voted
akber
akber

tumhari maka

akber
akber

sab say ganda mobile samsung galaxy

E

It’s Christmas and the stores are full of them. Within 6 months these will be the correct price I think. $449.

Fabian
Fabian

I wanna know how much it cost to McDonalls to make a Big Mac and then, then ama go over there and tell them to stop ripping me off!! lol!
Well i guess they got to pay the cooks and all the employees that serve it to me, and rent and etc..lol
who ever started this forum is pretty ignorant…

rakesh sharma
rakesh sharma

this i s aosome

shaffti
shaffti

That’s the way all mobile devices and computers are.

David
David

Why does any company make a product? To make money of course! If they only sold it at the cost price of their raw materials, there would be no point in producing it. Labour and intellectual property are the expensive components of most businesses, so of course they have to be built into the product’s price. And even forgetting the above points, it comes down to the laws of supply and demand. If you are prepared to pay the >$500 price to own it, then you’ve already agreed that it is worth the price, and what it actually costs to… Read more »

Jason
Jason

Quote….As Phandroid reports, the extra costs goes into labour, R&D costs, marketing distribution and software development, all of which you could argue that you shouldn’t have to pay for. ummm?? Argue about what? not getting something for nothing So Samung should spend millions and millions of dollars of their own money to put together this awesome product that many People will want and love… And you don't think they should push the cost to the customers? Why shouldn't they? They are a business and in business for profit? last I knew they were…. Look at the iPhone. Cost Apple what?… Read more »

Nexus Two and PlayStation Phone: Brand Denial

Fable 3 Problems: Submit to Lionhead for Xbox 360 Patch Update